Projektowanie wnętrz mieszkań -Riviera(1)

Nowy rok, pora i na nowe trendy – bowiem w dynamicznej dziedzinie projektowania wnętrz nic nie może trwać wiecznie. Niemniej jednak, nie da się ukryć, że tegoroczne trendy to w głównej mierze kontynuacja nurtów, które były na topie w minionym roku. Beton, nawiązania do industrializmu, surowe drewno nadal nie wychodzą z łask projektantów. W dalszym ciągu również modny będzie marmur i pastelowe kolory. Aczkolwiek nadchodzą także pewne zmiany…

Metaliczna nowoczesność
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku metaliczne połyski będą pojawiać się w wielu aranżacjach. Dla żadnego architekta wnętrz ten fakt zapewne nie stanowi zaskoczenia, ponieważ taki trend pojawiał się w roku 2015. Jednakże w najbliższym czasie projektanci będą mieli znacznie większą swobodę w łączeniu i mieszaniu metalicznych dodatków lub większych elementów wyposażenia z innymi tworzywami. Mile widziane będzie budowanie aranżacji bazujących nawet na kilku rodzajach metali – jeden jako główny motyw, a pozostałe w roli dodatkowych akcentów.

Warto podkreślić, że z tego trendu może korzystać praktycznie każda szkoła projektowania. Wprowadzenie do aranżacji metalowego akcentu może stworzyć eleganckie wnętrze, a nawet je ocieplić dzięki odcieniom złota lub miedzi.

Ekologiczna równowaga
Podobnie jak w architekturze, tak samo i w dziedzinie projektowania wnętrz publicznych i prywatnych, od dłuższego czasu podkreśla się wagę pochodzenia tworzyw, półproduktów i gotowych produktów. Dla architektów ma już nie tylko znaczenie wygląd, ale również jakość materiałów oraz ich zminimalizowany negatywny wpływ na środowisko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej aranżacji opiera się przede wszystkim na naturalnych tworzywach, takich jak drewno i kamień. W tym roku ponadto jeszcze większym zainteresowaniem będą się cieszyć produkty hand-made – z ich wytwarzaniem wiąże się znacznie mniejsza emisja dwutlenku węgla niż w przypadku produkcji masowych, a ponadto wyróżniają się jakością i znacznie dłuższą żywotnością.

Motywy prosto z parku i ogrodu
Flora i fauna, która na szeroką skalę zagościła we wnętrzach, będzie w dalszym ciągu występować w nowych projektach. Printy z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi, podobnie jak i w poprzednich sezonach, pojawią się na piedestale modnych aranżacji. Wszystko wskazuje na to, że te wzory wzięte z natury będą miały coraz bardziej odważną formę.

Niemniej jednak takie motywy nie będą raczej zdobić całych pomieszczeń, a jedynie obszary stanowiące dominujące punkty aranżacji. By podkreślić nowoczesny wymiar wystroju, studia projektowania wnętrz będą wykorzystywać wydruki z dzikimi wzorami w nierzeczywistych barwach.

Rośliny nie tylko drukowane
Żywe rośliny są zawsze miłym dodatkiem w aranżacjach, jednak w tym roku będą one miały swoje wielkie 5 minut. Bardzo modne dotąd storczyki utracą nieco uwagi projektantów na rzecz świeżych i zielonych fiskusów i paproci. Powstanie wiele aranżacji anektujących kawałek ogrodu lub szklarni do wnętrza – rośliny bowiem często będą się pojawiać w towarzystwie szklanych elementów, np. tuż przy przeszklonej ściance.

Geometryczne formy
Geometryczne motywy nawiązujące do mody lat 70. z powodzeniem mogą dopełnić aranżacje niemal w każdym stylu. Ultra-nowoczesne aranżacje mogą wykorzystać ten trend w geometrycznych kształtach mebli a nawet oświetlenia. Bardziej klasyczne pomieszczenia, ciekawie będą się prezentować z geometrycznymi kształtami np. na tekstyliach.

Kratka i pepitka
Oprócz typowych geometrycznych form bardzo często w aranżacjach będzie się pojawiać również kratka w różnych wariantach, np. szkocka lub czarno-biała pepitka. Taki motyw będzie pożądany, jako wzór na tapetach, obiciach i dywanach. Jednakże oprócz salonów i sypialni, wzór ten ozdobi również kuchnie i łazienki.

Niebieski na topie
Rok 2016, podobnie tak jak każdy poprzedni, ma już swoje ulubione kolory – kobalty, granaty i Royal Blue. Takie barwy łatwo będzie włączyć do różnych aranżacji. Znacznie częściej kolory te będą pojawiać się jednak jedynie na kilku elementach niż w całej aranżacji. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie stworzyć wystrój, który w kolejnych sezonach będzie nadal modny. Aranżacje często będą bazować również na delikatnych różach, i innych pastelowych odcieniach, szarościach oraz żółcieniach.

Coraz więcej…
Otwarte przestrzenie i czysty minimalizm wciąż będą na topie. Jednakże wszystko wskazuje na to, że projektanci zaczną wprowadzać do wnętrz coraz więcej przedmiotów. Coraz częściej będą włączać do wystrojów piękne, ekskluzywne dodatki w postaci rzeźb i obrazów. Co więcej, chłodny minimalizm i loftowe elementy zaczną ocieplać dodatki vintage i elementy nawiązujące do minionych epok. Niemniej jednak prosty styl skandynawski, który stanowi uniwersalną bazę do projektów maksymalnie dostosowanych do potrzeb inwestora, dalej będzie cieszyć się dużym powodzeniem.

Comments are closed.