hld1 Przybrudzone barwy, surowe materiały, otwarta przestrzeń praktycznie pozbawiona dekoracyjnych dodatków – taki właśnie jest styl loftowy, łączony z nurtem industrialnym.

Od tego się zaczęło…

Początki stylu loftowego sięgają połowy XX wieku. Za miejsce jego narodzin uznaje się Nowy Jork, dotknięty w owym czasie tak jak i inne duże miasta świata, wielkim kryzysem. Ówczesna sytuacja gospodarcza skutkowała pojawieniem starych opuszczonych fabryk i magazynów. Jako pierwsi, tego typu miejsca, zaczęli zasiedlać mało zamożni artyści, którzy aranżowali poprzemysłowe pustostany na swoje pracownie. Niemniej jednak w pierwszych loftach, wystrój rzadko kiedy stanowił dokładnie przemyślaną koncepcję – jako elementy wyposażenia tego typu wnętrz, twórcy wykorzystywali najczęściej znalezione w opuszczonych miejscach meble i dodatki.

Moda na wnętrza w stylu loftywym dotarła do Polski zdecydowanie później – lofty zaczęto aranżować na szerszą skalę dopiero w latach 90. XX wieku. Jako jedne z pierwszych apartamentów, powstały lokale w dawnej fabryce włókienniczej Karola Scheiblera w Łodzi.

Hard lofty i soft lofty

hld2 Niepowtarzalna estetyka stylu loftowego sprawiła, że cieszy się on coraz większą popularnością, również w Polsce. Niemniej jednak adaptacja i restauracja, często zabytkowych budynków pofabrycznych, jest bardzo kosztowna, więc stać na nią jedynie nieliczną garstkę inwestorów. Dlatego właśnie deweloperzy budują również tzw. soft lofty, czyli całkowicie nowe budynki, które swoją konwencją wpisują się w styl XIX-wiecznych obiektów poprzemysłowych. Dla odróżnienia, apartamenty powstałe w autentycznym dawnym budownictwie, zwykło nazywać się hard loftami. Takie adaptacje powstają niemal we wszystkich większych miastach Polski – np. mieszkania w kompleksie pofabrycznym PZO w Warszawie w rejonie mazowieckim, osiedle w dawnych koszarach wojskowych w Poznaniu oraz osiedle w budynkach zakładu włókienniczego w Zielonej Górze.

Styl loftowy przeniesiony do standardowych mieszkań

Choć ceny soft loftów nie osiągają aż tyle, co stawki apartamentów w oryginalnych zabudowaniach poprzemysłowych, trudno nazwać je przystępnymi. Niemniej jednak styl loftowy można przenieść również do wnętrz budynków, które powstawały już z zamysłem pełnienia funkcji mieszkalnej. Aczkolwiek dużo łatwiej będzie zaaranżować mieszkanie w stylu loftowym we wnętrzach o określonych parametrach – znacznym ułatwieniem będzie wysoki strop, szerokie i wysokie okna ze szprosami, i przede wszystkim duży metraż. Jeżeli ściany nośne wykonane są z palonej cegły – obowiązkowo należy wykorzystać ten atut.

Najważniejsze elementy stylu loftowego

hld3 Podstawą stylu loftowego jest otwarta przestrzeń, bez której nurt ten praktycznie nie istnieje. Z tego względu bardzo często architekt wnętrz, aranżujący mieszkanie w stylu loftowym, decyduje się na usunięcie niektórych ścianek działowych. Kuchnia natomiast ma prawie zawsze otwartą formę i łączy się z salonem.
Warto podkreślić, że projektowanie wnętrz mieszkań loftowych wyklucza wszelkie przeładowania i bogactwo form. Tutaj obowiązuje minimalizm i wyważona, surowa elegancja. Wprowadzone do wnętrza meble powinny być raczej niskie i tworzyć równy ciąg, bez zbytnich przeskoków wysokości. Horyzontalne linie optycznie poszerzają bowiem przestrzeń i sprawiają, że wnętrze jawi się jako otwarte i nieograniczone.

W przypadku wnętrz loftowych równie ważne, jak otwarcie przestrzeni, jest dążenie do ujednolicenia form i kolorów podstawowych komponentów wyposażenia oraz mniejszych dodatków. Poszczególne strefy mieszkania nie powinny się bowiem od siebie odcinać, a jedynie stanowić integralną całość.

Barwy, faktury, tworzywa

We wnętrzach nawiązujących stylistyką do loftów stosuje się przede wszystkim wyważone barwy – zimną biel, odcienie piaskowe, szarości i przybrudzone brązy, ciemne czerwienie oraz burgundy. Niemniej designerzy nierzadko dopełniają je jaskrawymi akcentami.
Charakterystyczne dla tego stylu są ponadto szorstkie faktury – zadrapania, przetarcia, chropowatości surowych ścian. Bardzo często zastawia się je jednak z gładkimi, zimnymi szklanymi powierzchniami lub stalowymi elementami. Typowe tworzywa dla loftów to ponadto surowy beton, drewno, blacha oraz cegła.

We wnętrzach w stylu loftowym wiele osób czuje się dobrze, ponieważ dają one mieszkańcom poczucie swobody. Niemniej jednak przy aranżacji pomieszczeń loftowych, łatwo zbłądzić, w konsekwencji czego, można stworzyć ciężki stylistyczny misz-masz. Warto więc skorzystać ze wsparcia profesjonalnego studia projektowania wnętrz, które pomoże osiągnąć elegancki i przede wszystkim spójny estetycznie efekt. Prezentowane industrialne lampy oraz inne wyszukane, nietypowe oświetlenie w ofercie HLD Studio.

Comments are closed.