Trudno wskazać bardziej nieśmiertelne połączenie niż czerń i biel, które pojawia się cyklicznie w najgorętszych trendach sezonów. Od wielu dekad króluje w największych domach mody z niesłabnącym przywiązaniem Chanel, Dolce&Gabana i Miu Miu. Zawiłe związki mody, architektury i architektury wnętrz nie są żadną tajemnicą. Nie bez powodu z trendu black&white czerpią pełnymi garściami również designerzy i architekci wnętrz.

biało czarny salon hldArchitektura wnętrz to dziedzina niezwykle dynamiczna, w której tendencje zmieniają się tak szybko, jak pory roku. Tymczasem połączenie black&white pozwala stworzyć aranżację, która nie będzie kłócić się z obowiązującymi trendami prawdopodobnie i w kolejnych dekadach. Co więcej, proste zestawienie czerni i bieli ma jeszcze jedną istotną zaletę – za jego sprawą można umiejętnie wyeksponować zalety architektoniczne wnętrza oraz wyjątkowe, nietypowe dodatki.

biało czarna sypialnia hldChoć okres największej świetności czarno-białych dekoracji przypada na lata 90., trend ten ma swoje systematyczne wielkie powroty zarówno w obszarze projektowania wnętrz mieszkań, jak i projektowania wnętrz publicznych. Niemniej jednak od kilku lat wyraźnie widać tendencję zmierzającą do wykorzystywania nieco subtelniejszej, przełamanej czerni i bieli, a nie tak, jak jeszcze do niedawna, skrajnie kontrastujących ze sobą odcieni. Takie zmiany mają swoje duże plusy – stosując delikatniejsze dla wzroku kontrasty, zdecydowanie łatwiej zaaranżować miejsce relaksujące i uniwersalne.

Warto podkreślić, że czerń i biel nie muszą występować jedynie w zamkniętym duecie. To połączenie pozwala zaaranżować elegancką przestrzeń, która będzie dobrze komponować się również w towarzystwie kolorowych akcentów.

czarno biała łazienka hldCiekawostkę stanowi fakt, że polscy inwestorzy czerń i biel stosują znacznie częściej w łazienkach i kuchniach, aniżeli w reprezentacyjnych salonach. Tymczasem opierając się na zdecydowanych kontrastach, z powodzeniem można zaaranżować również elegancki, monochromatyczny salon – kreatywna aranżacja bazująca na tych dwóch kolorach z pewnością zaintryguje niejednego gościa.

Czarno-biała minimalistyczna nowoczesność

czarno białe meble hldNajliczniejszą grupę inwestorów stanowią osoby, które decydują się na projekty wnętrz minimalistycznych. Klasyczna czerń i biel idealnie komponują się w zestawieniu z prostymi i czystymi formami oraz regularnymi liniami. Opierając się jedynie na tych dwóch barwach, można zaaranżować zarówno wnętrze w stylu skandynawskim, jak i bardziej wielkomiejskim soho. W takiej odsłonie bardzo łatwo stworzyć gustowne i eleganckie pomieszczenie – czerń umiejętnie podkreśli atuty, które zechcemy wyeksponować, a biel sprawdzi się jako lekkie tło.

Czarno-białe retro

Klasyczna czerń i biel przewija się w również typowych motywach retro – dzięki takiej grze kontrastów można zbudować aranżację wyraźnie korespondującą z trendami obowiązującymi w minionym wieku. Do takiego stylu będzie nawiązywać np. czarno biała-posadzka w szachownicę lub tapeta bądź też obicia w czarno-białe pasy.

Pamiętajmy o szarościach

czarno biała kuchnia hldPomiędzy czernią i bielą występuje całe mnóstwo odcieni szarości, które warto wykorzystać w monochromatycznych aranżacjach – wprowadzenie ich do palety barw złagodzi zdecydowane kontrasty, ale jednocześnie zachowa wygląd zgodny z czarno-białą koncepcją wystroju. Co więcej, popielate odcienie wciąż są bardzo modne, i z tego względu łatwo znaleźć w nich zarówno niewielkie dodatki, jak i podstawowe elementy wyposażenia.

Pułapki czarno-białych aranżacji

Choć black&white to klasyka, decydując się na taką grę kontrastów warto mieć na uwadze pewne niebezpieczeństwa. Bardzo często popełnianym bowiem błędem jest złe wyważenie proporcji czerni i bieli – gdy mamy do czynienia z niezbyt dobrze doświetlonym wnętrzem, nie sprawdzi się przecież duża ilość ciemnych barw.

Kolejną pomyłką jest zbyt dosłowne rozumienie tego trendu, w wyniku czego powstają rażąco idealne aranżacje przypominające sztywne i mało przyjemne wnętrza z katalogów. Z drugiej jednak strony, jeśli zechcemy czarno-biały wystrój dopełniać kolorowymi akcentami, należy zrobić to z odpowiednim wyczuciem tak, by nie stworzyć chaotycznego i niespójnego estetycznie pomieszczenia. W przypadku, gdy mamy wątpliwości i nie czujemy się wystarczająco pewni w roli architekta, warto powierzyć to zadanie studiu projektowania wnętrz.

* Zdjęcia ilustrują projekty studia HLD z 2015 r. Powyższe wnętrza i meble w konwencji black&white należą do różnych inwestorów.

Comments are closed.