Projektowanie wnętrz mieszkań - dynamiczna atmosfera

Niekonwencjonalna aranżacja ściany pozwala nie tylko stworzyć unikatowe wnętrze wyróżniające się spośród innych, ale również tchnąć zupełnie nowe życie w gotowy już wystrój. Istnieje wiele sposobów na kreatywne wykorzystanie tej przestrzeni – poniżej kilka propozycji.

Mała naścienna galeria sztuki
Duży obiekt czy niewielkie elementy ściśle zgrupowane np. w formę tryptyku – na wzór XIX wiecznej prezentacji dzieł sztuki? Oba kierunki są dobre. Warto podkreślić, że kreatywne zaaranżowanie ściany wcale nie wymaga dużego budżetu – nie trzeba wieszać na niej koniecznie oryginalnych obrazów. Można także wykorzystać proste obiekty, niedrogie materiały, bądź na przykład stworzyć ciekawą fotogalerię. Niemniej jednak nie warto ograniczać się do tradycyjnych materiałów i obiektów do dekoracji, jak tapety, obrazy, czy naklejki na ścinę – równie dobrze mogą sprawdzić się nietypowe przedmioty.

Efekt 3D
Trójwymiarowe materiały i rzeźby naścienne to ciekawy sposób, by zdynamizować wystrój. Czasem dobrym rozwiązaniem okazuje się powieszenie rzeźby pod kątem, bez ograniczania się do idealnie prostych linii. Co więcej, bardzo często interesujące kompozycje to te wykonane samodzielnie. W sieci istnieje mnóstwo blogów i innych źródeł podpowiadających ciekawe pomysły, które można wykorzystać w aranżacjach.

StreetArt1 (1)Wielki wymiar – wielkie wrażenie
Wielki format robi wielkie wrażenie. Przykład? Grafika na ścianie lub ogromne płótno zagwarantują maksymalny efekt wizualny. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że odważna sztuka będzie stanowić główny punkt aranżacji, dlatego nie powinna gryźć się z resztą wystroju.

Naklejki na ścianę
Wybór motywów na naklejkach naściennych jest obecnie tak ogromny, że można dopasować tego typu dekorację do każdego rodzaju aranżacji. Producenci oferują modele od niewielkich dodatków aż do wielkoformatowych projektów pokrywających duże fragmenty ściany. Istnieją także modele złożone z oddzielnych elementów, dzięki którym można stworzyć własną kompozycję. W niektórych sklepach naklejkę można zaprojektować samodzielnie lub wykorzystać na te potrzeby wybrane przez siebie fotografie.

Ultra-nowoczesna świetlna ściana
Wykorzystanie neonów lub rozbudowanego oświetlenia to propozycja dla zwolenników odważnych aranżacji. W najnowszych trendach wnętrzarskich nietypowe oświetlenie wykorzystuje się na coraz szerszą skalę – diody i taśmy LED stają się wręcz codziennością.

Barwne tapety
Współczesne tapety nie przypominają już swoich poprzedniczek z minionych dekad. Przekonują się do nich coraz częściej osoby, u których ten rodzaj wykończenia ścian nie budził pozytywnych skojarzeń. Wybór dzisiejszych tapet jest bardzo szeroki – można znaleźć zarówno projekty z motywami klasycznymi, folkowymi i bardzo nowoczesnymi.

Rozwiązania proponowane przez studia projektowania wnętrz

Gra wzorów i faktur
Choć we współczesnych trendach dominują tendencje minimalistyczne, projektanci wnętrz bardzo często proponują ciekawe gry wzorów i faktur, które dynamizują przestrzeń. Niemniej jednak, by podjąć się takiej zabawy, trzeba mieć doskonałe wyczucie – warto więc wziąć pod uwagę pomoc projektanta. A trzeba podkreślić, że dzięki wsparciu architekta wnętrz można stworzyć w swoim domu nie tylko atrakcyjną wizualnie przestrzeń, ale również maksymalnie dostosowaną do potrzeb.

Fornirowa okładzina
Jeszcze do niedawna projektanci wnętrz przede wszystkim wykorzystywali fornir, czyli cienkie płyty drewna, do aranżacji sypialni i salonów. Obecnie jednak, stosując nowoczesne środki zabezpieczające można wykorzystywać to tworzywo nawet w kuchniach i łazienkach.

bakłązanowyeklektyzm1 (1)Pikowana tapicerka
Tapicerka na ścianie to coraz częściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Pikowane tapicerka może pomóc stworzyć elegancki wystrój z nawiązaniami do nurtów z minionych epok. Ten miękki i przytulny akcent ponadto ociepla wnętrze – z tego względu kojarzy się głównie z dekoracją sypialni, często ozdabia się nim wezgłowia łóżek. Niemniej jednak tapicerowana ściana sprawdza się także jako element salonów, a nawet jako dekoracja w projektach wnętrz publicznych – tutaj ciekawy przykład aranżacji mazowieckiego studia projektowania HLD.

Kawałek street artu
Uliczne murale przeszły już do kanonu street artu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pewne elementy tego współczesnego nurtu przenieść również do wnętrz. Na mural trzeba jednak przeznaczyć znaczną przestrzeń – z samego założenia ma on bowiem duże wymiary. Należy podkreślić również, że prawdziwe murale nigdy nie były nic znaczącymi rysunkami, lecz formą sztuki przekazującą pewne idee. Dlatego wprowadzając taki element do swojego wnętrza, warto przemyśleć jego treść, dzięki czemu można stworzyć swoje bardzo osobiste miejsce. Pamiętać trzeba jednak, że kolorystyka, forma i wielkość takiej dekoracji musi zostać dostosowana do możliwości wnętrza.

Jak widać, ściana nie musi być białą jednolitą płaszczyzną. Zarówno współczesne projekty wnętrz publicznych, jak i prywatnych mieszkań pokazują, że potencjał, jak w niej tkwi coraz częściej w kreatywny sposób wykorzystują architekci wnętrz.

Comments are closed.